2
عقلانيت و دين نويسنده: راجر ترينگ/حسن قنبري چاپ: اول تاريخ :زمستان 1385 قطع: رقعي صفحه:384 قيمت:29000

راجر تريگ از انديشمنداني است كه هم در عقلانيت علم و هم در عقلانيت دين قلم زده و معتقد است كه همان گونه كه علم زدگي دوران مدرن به زيان دين تمام شد، علم ستيزي پست مدرنيسم هم كه با نسبي گرايي آميخته است، نمي تواند ابزاري براي دفاع عقلاني از دين به حساب آيد. او كه اساس كار خود را مخالفت با نسبي گرايي و تأكيد بر پيوند ميان عقلانيت و واقعيت قرار داد، معتقد است كه ادعاهاي دين را بايد ادعاهاي ناظر به واقع دانست كه شايسته ارزيابي عقلي هستند و از اين رو، فضاي عقلي مناسبي را براي اين منظور مي طلبند.

در انديشه ترينگ، نسبي گرايي و ادعاي عدم كفايت عقل انساني نه براي علم مفيد است و نه براي دين؛ بسياري از انتقاداتي كه بر عقلانيت يك طرف وارد مي شوند بر عقلانيت طرف ديگر نيز وارد مي شوند. پس علم و دين در دفاع از عقلانيت بايد متحد با يك ديگر باشند نه رقيب هم.

 
امتیاز دهی
 
 

 
پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در سال 1385 در جهت رسیدن به اهداف خود و برای سرعت بخشیدن به انتشار و عرضه آثار ، مبادرت به تاسیس نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی نمود و از بدو تاسیس تاکنون هر هفته یک کتاب منتشر کرده است . از این مرکز  تاکنون علاوه بر موسوعه 12 جلدی شرف الدین (ره) که جایزه جهانی جمهوری اسلامی را کسب نمود، بیش از سی درصد آثار منتشر شده در همایش ها و جشنواره های متعدد برگزیده و رتبه برتر را به خود اختصاص داده اند


 
 

كليه حقوق اين سايت متعلق به مركز نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي  است

 
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)


مجری سایت : شرکت سیگما